Perła Afryki - fotorelacja z Ugandy

Kampala
Komunikacyjny chaos podniesiony do granic absurdu. W dziewięcioosobowym, rozklekotanym busie jedzie szesnaścioro pasażerów. I kury w klatce. Bus rusza, kiedy będzie wypełniony po brzegi. Po drodze coś dymi spod maski. Opóźnienie dwie godziny. Co chwilę stoimy w korku. Ale nikt nie narzeka. Nikt nie krzyczy, ani nie złorzeczy. Tu się po prostu czeka, aż bus pojedzie dalej...


busy w Afryce
Kampala - dworzec autobusowy

uliczne życie w afryce
Targowa niedziela w Kampali

transport w Afryce
Kierowca nie ma lekko
Targ
Rynek w mieście Jinja. Wszystko naturalne. Od kolorów mieni się w oczach. Super słodkie banany, avocado jak melony i suszone ryby. Tymczasem typowe ugandyjskie menu jakby nie korzystało z tych darów natury: jednostajne, słabo przyprawione, zapychające papu... szkoda :(


Rynek w Jinja
Targ w Jinja

afrykański DJ
A na rynku lokalny DJ :)
Port
Miejscowość Masese. Właściwie „port” to szumne określenie tego miejsca. Z racji braku nadbrzeża, do którego można byłoby dopłynąć łodzią, powstała tu wyspecjalizowana grupa tragarzy, którzy noszą wszystkie towary na łódź z łodzi. W razie potrzeby również ludzi.

pacacujący w porcie rzecznym
Port w Masese - praca wre!

Zalania
Na trasie Kibangya - Masindi (zachodnia Uganda). Afrykańska ofiara zmian klimatycznych. Kobieta zajmowała się uprawą pól, jednak ze względu na ich zalanie została zmuszona do "rybołówstwa" czyli wybierania nielicznych ryb znajdujących się w tych rozlewiskach.

Afrykanka przy pracy
Kobieta i jaj ryby

Dzieci wydają się dobrze bawić jednak prawdopodobnie ta woda to tragedia dla rodziców ponieważ pola uprawne zostały zalane przez wezbraną rzekę.

zabawa dzieci na zalanych terenach Afryki
Dziecięce zabawy

życie na d rzeką w Afryce - zalanie terenów
Zalany "dom"

Kawa
Lokalna producentka kawy. Cały proces produkcji wykonywany jest ręcznie i trwa dość długo. Najpierw kawa musi być zebrana z drzewa. Po zebraniu trzeba ją jeszcze przebrać, osuszyć i długo wypalać. I dopiero tak przygotowaną można rozdrobnić w specjalnym naczyniu bezpośrednio przed zaparzeniem.

Afrykanka przy pracy - zbiór kawy
Przy zbiorze kawy

Afrykanka wypalająca kawę
Długie wypalanie kawy

Życie w górach
Mała wioska położona w górach. Nie więcej niż 200 mieszkańców, a mimo to na jej głównej i chyba jedynej ulicy od rana do wieczora kręcą się ludzie: a to coś sprzedają, a to pogadają z sąsiadem, a to zwiozą coś z miasta... jest ruch, wioska tętni życiem, tworzą się społeczne więzi – nie do pomyślenia w egocentrycznej Europie.

Ugandyjska wioska w górach
Wiejska sielanka

Pawian
W Parku Narodowym Wodospadu Murchisona Victoria Nile. Osobnik płci męskiej, jak widać. Nie można oprzeć się wrażeniu, że, jak czasem każdy facet, trochę się chyba popisuje...

Pawian pokazuje penisa
I wszystko jasne

Kameleon
Mitem jest, że kameleony upodabniają się do tego, czego się właśnie dotkną. Ich zmiana koloru związana jest głównie z ich odczuciami takimi jak strach, stres, „miłość” oraz służy do komunikacji między osobnikami: do odstraszenia konkurenta, przyciągnięcia partnera, zaprezentowania się wybrance, a więc do tzw. umizgów.

kameleon zielony
W drogę!

Nosorożec
Zwiwa Rhino Sanctuary to ośrodek dla nosorożców białych w Ugandzie. Niestety w wyniku wojen i kłusownictwa prawie wszystkie te zwierzęta zostały wybite i obecnie żyją bezpiecznie na terenie Ugandy tylko w tym miejscu, chronione przez uzbrojone straże. Nosorożce białe zwane są białe ze względu na błędne tłumaczenie ich nazwy z afrykanerskiego wyd rhino (wyd – po afrykanersku „szeroki”). Zwierzęta te nie mają w rzeczywistości nic białego.

Nosorożec biały w Afryce
No, w końcu jestem u siebie!

Ugandyjskie nosorożce
Nosorożec biały - gatunek chroniony

Hipopotamy Nilowe
Podobno najgroźniejsze, zaraz za komarami, zwierzęta Świata. Gdyby nie malaria przenoszona przez komary to zajęłyby niechlubne pierwsze miejsce. Choć są absolutnie vege są bardzo agresywne. Atakują, ponieważ w ten sposób bronią swojego terytorium. Wiedzą o tym bardzo dobrze ludzie pływający łodziami po rzece - zawsze, w obawie przed hipopotamem, płyną środkiem rzeki omijając w ten sposób z daleka jego tereny.

Hipopotamy odpoczywają w rzece
Hipopotamy - inteligentne i nieprzewidywalne

Afrykańscy rybacy w pracy
Czujni rybacy


I jeszcze wiele, wiele innych mieszkańców sawanny. A tu moje ulubione :)

sawanna Ugandyjska
Bawoły chillujące się na sawannie

zyrafa rothschilda je akacje
Żyrafa Rothschilda i jej ulubione akacje

Komentarze

  1. 46 yr old Health Coach I Emma Babonau, hailing from Manitouwadge enjoys watching movies like "Spiders, Part 2: The Diamond Ship, The (Die Spinnen, 2. Teil - Das Brillantenschiff)" and Genealogy. Took a trip to Rock-Hewn Churches of Ivanovo and drives a Savana 3500. kliknij

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty